iset
21 آذر 1401 - 18:36

بازی سوخت با صنعت سیمان/ چاره نشود، کارخانه سیمان کرمانشاه هم بحرانی می‌شود

کارخانه سیمان کرمانشاه با تولید روزانه 7 هزار تن کلینر و 10 هزار تن سیمان به علت اختصاص نیافتن گاز مورد نیاز، در آینده‌ای نه چندان دور مجبور به تعطیلی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، کارخانه سیمان کرمانشاه یکی از بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده‌های سیمان در غرب کشور است.

این کارخانه دارای گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه که با قرارگرفتن در نزدیک شهر کرمانشاه به شبکه حمل و نقل توسعه یافته دسترسی آسان دارد.

کیفیت مطلوب تولیدی شرکت سیمان سبب شده تا بازار هدف این کشور علاوه بر داخل کشور، کشورهای عراق و کویت نیز باشد.

شرکت سیمان کرمانشاه با دو خط تولید روزانه 7 هزار تُن کلینرو 10 هزار تن سیمان تولید می‌کند و یکی از صنایع سبز استان محسوب می‌شود که این روزها در این فصل سرد سال به علت اختصاص نیافتن گاز مورد نیاز با مشکلاتی مواجه شده است.

شهریارگراوندی رییس هیأت مدیره شرکت سیمان سامان غرب در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: با توجه به فرا رسیدن فصول سرد هرساله گاز شرکت‌های بزرگ قطع و از سوخت جایگزین، مازوت استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: طی چند سال گذشته زمان قطع گاز طولانی‌تر شده به طوریکه از اواخر آبان‌ماه شروع و تا پایان سال به طول می‌انجامد.

رییس هیأت مدیره شرکت سیمان سامان غرب تصریح کرد: شرکت پخش فرآورده نفتی مسؤول تأمین سوخت دوم است که به دلیل نیاز نیروگاه‌ها، آن‌ها را در اولویت قرار می‌دهد.
وی تصریح کرد: با توجه به مصرف روزانه حداقل 650 هزار لیتر در روز، تحویل کمتر از پنجاه درصد است سوخت هم‌اکنون از زمان قطع گاز 30 درصد ذخیره را از دست دادیم و اگر تحویل مازوت به همین منوال صورت گیرد تا یک‌ماه آینده کل ذخیره را از دست خواهیم داد.

وی گفت: شرکت‌های بزرگ باید بخشی از مازوت مورد نیاز خود را از استان‌های تهران، مرکزی و خوزستان تأمین کنند که علاوه بر افزایش هزینه، ناوگان داخلی استان هم به دلیل عدم صرفه اقتصادی تمایلی برای حمل مازوت ندارند. همین امر سبب توقف تولید شرکت‌های بزرگ از جمله سیمان می‌شود.

وی در پاسخ به راهکار حل این مشکل، گفت: شرکت پخش فرآورده‌های نفتی باید اولویت تأمین مازوت را به واحدهای تولیدی داخل استان بدهد چون با هزینه تأمین سوخت از استان‌های دیگر که به ما تحمیل می‌شود با ضرر مواجه خواهیم شد؛ اگر این مشکل تا یک‌ماه آینده حل نشود امکان توقف تولید وجود دارد.

فریدون یاسمی مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان کرمانشاه هم در این رابطه به خبرنگار فارس، گفت: در فصل تابستان شرکت سیمان سامان با ظرفیت ذخیره‌سازی 30 میلیون لیتر و سیمان غرب با 15 میلیون ‌لیتر مازوت برای فصول سرد، کاملا تأمین شده و مشکلی در این رابطه نداریم.

وی ادامه داد: طبق مصوبات، اولویت تأمین سوخت با نیروگاه‌ها است، که علاوه بر آن به کارخانه‌های سیمان هم نیز اعلام کردیم روزانه تا 50 درصد مصرف‌ آن‌ها را از این به بعد تأمین خواهیم کرد و مابقی مصرف را بایداز مبادی مورد تأیید ما، تأمین کنند.

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان کرمانشاه تصریح کرد: اولویت تأمین ما هم واحدهای داخل استان است نه استان‌های همجوار، آنگونه که برای واحدهای داخل استان تأمین مازوت از دیگر استان‌ها هزینه‌بردار است مطمئنا برای استان همجوار هم تأمین مازوات از کرمانشاه هزینه دارد و مایل به این کار نیستند.

پایان پیام/پ

منبع: فارس
شناسه خبر: 906862