iset
14 بهمن 1401 - 10:56

آفریقا|از رخنه تل‌آویو در قاره سیاه تا همسویی مراکش با ریاض

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی پس از بازگشت از سودان گفت: توافق با خارطوم راه را برای توافقات بیشتر با کشورهای آفریقایی باز می‌کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «ایلی کوهن » وزیر خارجه رژیم صهیونیستی  مدعی شد که سفرش به خارطوم مبنای توافق تاریخی با کشور راهبردی سودان را بنا نهاده  است.

کوهن در بازگشت از خارطوم سفر خود به سودان را «سفری تاریخی با اخبار مهم» خواند.

او گفت که توافق صلح سودان و تل آویو موجب تقویت امنیت  رژیم صهیونیستی می‌شود و اعلام کرد که این توافق امسال امضا خواهد شد.

وی ادعا کرد: در این سفر سه آری دریافت کردیم: آری به صلح، آری به مذاکره، آری برای به رسمیت شناختن اسرائیل.

کوهن تأکید کرد که در این سفر پیش‌نویس توافق صلح با سودان را که بعد از تشکیل دولت غیر نظامی در این کشور امضا خواهد شد به مقامات سودانی داده است.

 وی افزود که این توافق راه را برای توافقات بیشتر با کشورهای آفریقایی باز می‌کند.

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی افزود:  پس از امضای این توافق «در همه عرصه‌ها به سودان کمک خواهیم کرد. منافع سودان توافق با اسرائیل را ایجاب می‌کند تا از این طریق با آمریکا و دیگر کشورهای غربی در ارتباط باشد.

او توافق را توافق صلح در برابر صلح خواند و افزود که سودان «گشودگی درهای خود به روی غرب و توقف حمایت از حماس را پیش گرفته و این مسیر درست است.

پیش از این شورای حاکمیت انتقالی سودان در بیانیه ای رسمی از دیدار رئیس این شورا با وزیر خارجه رژیم صهیونیستی خبر داده بود.

افزایش جمعیت در مصر

«مجدی خالد» مدیر سابق صندوق جمعیت سازمان ملل، طی اظهاراتی تأکید کرد که مصر در حال بررسی پرداخت بسته‌های تشویقی به خانواده‌هایی است که فقط دو کودک داشته باشند.

او گفت: کاهش میانگین زادوولد سیاستی بلندمدت است و نباید به سیاست‌های نادرست کشیده شد.

مصر از کشورهای دارای رشد بالای جمعیت است و لحظه‌شمار جمعیت این کشور روز سه‌شنبه عدد 104 میلیون و 523 هزار و 589 تن را نشان داد که نسبت به روز چهارشنبه هفته پیش یعنی در 6 روز افزایش 17 هزار نفری را نشان می‌دهد.

اخیرا نخست‌وزیر مصر و وزیر برنامه‌ریزی این کشور از اجرای سیاستی برای کاهش میانگین زادوولد از 2.8 کودک در هر خانوار به 1.6 کودک خبر دادند.

مهاجرت پزشکان مصری

از سوی دیگر «میدل ایست آی» در گزارشی آمار استعفای پزشکان مصری و مهاجرت آنها به دیگر کشورها به دلیل حقوق پایین و وضعیت نامناسب شغلی را هولناک خواند.

در این گزارش ضمن هشدار نسبت به فروپاشی احتمالی در بخش پزشکی دولتی، آمده است: روند استعفای پزشکان از بیمارستان‌های دولتی دسته جمعی شده است به طوری که براساس گزارش این ماه سندیکای پزشکان مصر، تنها در سال 2022 میلادی، 4 هزار و 261 پزشک از شغل خود در بیمارستان های دولتی در مصر انصراف دادند.

این سندیکا اعلام کرد: آمار و ارقام مذکور بالاترین نرخ در هفت سال قبل است و به طور کلی 21 هزار و 68 پزشک از بخش دولتی استعفا کرده اند.

افسران ارتش عمان در صحن علنی مجلس مصر

منابع عمانی از حضور شماری از افسران ارتش این کشور در صحن علنی مجلس مصر خبر دادند.

قاره آفریقا ,

«حنفی الجبالی» رئیس مجلس مصر در حین برگزاری جلسه علنی اعلام کرد: شماری از افسران نظامی عمان در جلسه حضور دارند و به آنان خوش‌آمد می‌گوییم.

رسانه‌های عمانی توضیحی درباره علت حضور این افسران در مجلس مصر نداده‌اند.

همسویی رباط با ریاض علیه شیعیان

فرانس 24 گزارش داد: با وجود خطر اعدام و «سر بریدن»، دستگاه قضائی، مراکش با تحویل دادن یک شهروند شیعه عربستانی به ریاض موافقت کرد.

«محمد صبار» وکیل «حسن آل ربیع»، شهروند شیعه عربستانی، خبر داد که دادگاه تجدید نظر مراکش به تحویل دادن آل ربیع موافقت کرده و این حکم غیر قابل نقض است.

قاره آفریقا ,

برای اجرای نهایی این حکم، باید حکم دادگاه از طریق وزیر دادگستری به نخست‌وزیر داده شود و او آن را امضا کند.

«احمد آل ربیع» برادر این فعال عربستانی که ساکن کاناداست گفت که نسبت به این تصمیم مراکش احساس سرخوردگی شدید می‌کند.

 وی افزود: هیچ شواهد و مدارکی در محکومیت «حسن آل ربیع» وجود ندارد. در صورت تحویل دادن برادرش به عربستان، وی با خطر «مرگ» مواجه است.

حسن آل ربیع (26 ساله) در 14 ژانویه در حین ترک مراکش به مقصد ترکیه با یک حکم بازداشت صادره در عربستان به اتهام «همکاری با تروریست‌ها به منظور خروج غیر قانونی از کشور» بازداشت شد.

عربستان مانند بسیاری کشورهای دیگر منطقه، منتقدان سیاسی خود را با اتهام تروریسم تحت تعقیب قرار می‌دهد.

«حسن آل ربیع» از شیعیان عربستان و اهل شهر «عوامیه» در شرق این کشور است.

احمد آل ربیع تأکید کرد که حکم بازداشت حسن هیچ ارتباطی با حوادث سیاسی سال 2017 در منطقه عوامیه ندارد و واقعیت آن است که دولت عربستان به دنبال دستگیری برادر سوم آنها «منیر آل ربیع» است که فعال حقوقی و منتقد علنی دولت عربستان است.

حسن آل ربیع به همراه دو برادر دیگر خود به نام‌های «حسین و علی» در فوریه 2021 نیز دستگیر شدند؛ اما بعد از یک روز وی و برادرش «حسین» آزاد شدند اما برادر دیگرشان، علی، به اعدام محکوم شد.

دولت عربستان در آوریل 2019، در اعدام دسته‌جمعی 37 شهروند عربستان که 33 تن از آنها شیعه بودند دو تن از پسرعموهای این خانواده را اعدام کرده است.

نهادهای حقوق بشری پیش از این به مراکش هشدار داده بودند که تحویل دادن «حسن آل ربیع» وی را با خطر دستگیری و شکنجه و محاکمه ظالمانه و در نهایت اعدام مواجه می‌کند.

هفته گذشته سازمان دیده‌بان حقوق بشر به مراکش هشدار داده بود که «آل ربیع» را به عربستان تحویل ندهد.

در مارس 2022 نیز عربستان 81 فرد را که اکثر آنها از شیعیان بودند به اتهامات مربوط به تروریسم در دادگاه‌های غیر شفاف اعدام کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016475