iset
14 بهمن 1401 - 08:52

اظهارات اخیر نماینده شازند پیرامون پتروشیمی الوند

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی ایجاد پتروشیمی الوند در شازند را موجب نابودی این شهر دانست.

به گزارش خبرگزاری فارس از شازند محمود احمدی بیغش شب گذشته در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نتوانستیم در ۴۳ سال گذشته وعده‌هایی که به مردم دادیم محقق کنیم و از این به دلیل کوتاهی ما مسوولین بوده است، مردم همیشه پای کار بودند و در همه شرایط پشتیبان انقلاب هستند، مسوولین حداقل قدرت و جرات پاسخگویی را داشته باشند.

وی افزود:اوقاف با اقداماتی که در چند سال گذشته‌ داشته خود را زیر سوال برده و مردم را ناامید کرده است، در شازند برخی روستاها ادعاهای اوقاف در خصوص وقفی بودن برخی مکان‌ها را قبول ندارند، در ۴۵ روستای شازند درگیر مشکلاتی در زمینه وقفی بودن با اوقاف داشتند که با پیگیری‌های انجام شده  در یک ماه گذشته با جلسه‌ای که با حضور وزیر ارشاد و اوقاف برگزار شد قرار شد تمهیداتی برای رفع مشکل این روستاها اندیشیده شود.

نماینده مردم شازند افزود: مقرر شد در مکان‌هایی که نفع عموم دارد مثل احداث پارک و فضای سبز، اوقاف درخواستی برای دریافت پول نداشته باشد و برخی‌ها را تبدیل به احسن کنند، تاکنون مشکل ۱۰ روستای شازند رفع شده است.

احمدی بیغش ادامه داد: مولدسازی زیان غیرقابل جبران است، بخشی از آن تنها مربوط به مسائل اقتصادی است، بدعت بزرگ در قانون  اساسی و کاپیتولاسیون داخلی است
ریاست مجلس باید از مردم عذرخواهی کند چراکه به جای مردم امضا کرده است، مصون ماندن ۷ نفر خلاف بین است،کسی نمی‌تواند در مقابل سوال نمایندگان مجلس مصونیت داشته باشد 
این طرح ایرادات بزرگی دارد که به آن توجه نمی‌شود، افرادی هستند که هنوز پاسخگوی وعده صادرات واکسن نیستند چرا که گفته بودند واکسن صادر می‌کنیم اما هنوز این اتفاق رخ نداده است.

وی با اشاره به احداث بیمارستان در شازند گفت: سال ۹۶ مسوولین وقت شهرداری زمینی در اختیار پتروشیمی برای ساخت بیمارستان قرار می‌دهند اما این کار در حد کلنگ‌زنی باقی می‌ماند، از سال گذشته این پرونده پیگیری شد، این قرار ایراداتی داشت و از لحاظ قانونی محکم بسته نشده بود، مسوولین به دنبال این بودند که در سفر ریاست جمهوری جزو مصوبات سفر باشد که رییس جمهور مصوب کرد تا اقدامات لازم انجام شود و مصوبات به دستگاه های مربوطه اعلام شد.

نماینده مردم شازند بیان کرد: نهایتا روز گذشته جلسه ای با حضور سرمایه گذار و معاون وزیر بهداشت و نایب رییس مجلس شورای اسلامی برگزار و مقرر شد تا ظرف ۱۰ روز آینده شهرداری شازند زمین تغییر کاربری داده و به وزارت بهداشت واگذار کند تا این وزارتخانه نقشه ساخت را تهیه کند و تحویل هیات رییسه دهند.
احمدی بیغش با بیان اینکه بانک ملی نیز باید روند انتخاب پیمانکار را انجام دهد. گفت: امیدواریم که عملیات اجرایی آن توسط پتروشیمی شازند تا‌ پایان سال آغاز شود.

وی با اشاره به بازسازی کارخانه قند شازند اظهار کرد: بازسازی این کارخانه نیز به دلیل فرسوده بودن سازه و تجهیزات صرفه اقتصادی ندارد، اما یک سرمایه گذار اعلام  کرده می تواند بدون دریافت تسهیلات و با سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیاردی کارخانه قند را در ۵ کیلومتری شهرستان احداث کند، طبق گزارش‌هایی که ارائه داده تعدادی از ماشین آلات مورد نیاز را نیز  وارد کرده است، تقریبا کار تمام و پیمانکار نیز انتخاب شده و تا ۲۰ روز آینده عملیات احداث آن اجرایی می شود.

وی تصریح کرد: هر کجا صنعت باشد آلودگی هوا نیز هست، همه صحبت از آلودگی هوای اراک به دلیل فعالیت‌های صنایع شازند میکنند، اما کسی در مورد مردم شازند صحبت نمی‌کند، آب و خاک و هوای شازند آلوده است، نیروگاه‌ و پتروشیمی در مرغوبترین زمین‌های شازند احداث شده و مزارع را نابود کرده است.

احمدی بیغش بیان کرد:بیماری سرطان در شازند فاجعه است، ۹۵ درصد  شازندی‌ها زیر خط فقر هستند و مردم باید آمپول شیمی درمانی خود را به مبلغ ۱۱ میلیون تومان بخرند.

وی افزود:مسئولی فریاد می‌زند نیروگاه آلودگی دارد، اما از پروژه ای شبیه به نیروگاه که در نزدیکی آن است دفاع می کند، مجمع نمایندگان استان مرکزی نامه‌ای در مهرماه امسال با ۶ امضا مبنی بر اینکه شازند دیگر توان استقرار صنایع را ندارد برای رییس جمهوری نوشت، احداث پتروشیمی تقلبی الوند در آینده نابودی به بار می اورد.

نماینده مردم شازند در مجلس تصریح کرد: تمام مجوزهای آن با رانت و تهدید و تطمیع گرفته شده است، معاون اول رییس جمهور در دولت قبل از این صنعت حمایت کرده و حامی آن بود، از زمانی که اعتراضات در تیرماه ۹۹ شروع شد، آنها اقدام به ساخت و ساز کردند و بعد از چهار ماه تازه به دنبال کسب مجوز ساخت از دولت رفتند، مدیریت این پتروشیمی با مراجعه به من اعلام کرد که یک میلیارد تومان می دهیم تا در شهرستان هزینه کنید اما اجازه بدهید ما فعالیت کنیم.

وی گفت: تحقیق و تفحص یکی از ابزارهای مجلس است، سال گذشته هیاتی برای تحقیق و تفحص به شرکت مراجعه کرد، مدیریت آنجا اجازه ورود نداد و اعلام کرد که فردا مراجعه کنید اما فردای آن روز نگهبان با بدترین رفتارها و بددهنی برخورد کرده و اجازه ورود نداده است و این روال امروز ادامه داشته است.

پایان پیام

منبع: فارس
شناسه خبر: 1016317